מאדם פנטסטיק

פנטסטיק – סדנה לילדה היצירתית שבך

ראיתי אותה לראשונה על שרשרת, נחה לה בשלווה על חולצה של מישהי. היא תפסה לי את העין. דמות אישה – ילדה – בובה מוזרה – מטריפה – מקסימה.
שבוע אחר כך היא קפצה לי בפיד בפייסבוק. מה זה קפצה? בסלטה מרהיבה שאי אפשר להתעלם ממנה.
אומרים שהרשת החברתית "שומעת אותנו" מדברים על משהו ומציגה לנו פרסומות בנושא,
אבל הפעם אפילו לא ידעתי איך קוראים לה, וודאי לא אמרתי את שמה… רק חשבתי עליה – ובכל זאת היא הופיעה. ידעתי שיש בה איזה קסם חמקמק.

מאדם פנטסטיק שמה.
מסתבר שהיא צעירה יחסית. נולדה במאי 2019 כדמות צבעונית ומלבלבת דווקא בעקבות אירוע שטילטל את את ליבה של היוצרת, פרשיית איה נאפה.
"הרגשתי שחייבים להקים מדינה חדשה, להתחיל מהתחלה. לא בגלל שהיה במעשה משהו חריג מהזוועות שראינו לפני, אלא בגלל שנראה שזו כבר לא בושה להיות בסיטואציה כזאת," אומרת גילת זעירא, "מדאם פנטסטיק זו אמירה, זו התחייבות לעשות טוב ולהיות שמחות, כל אחת לפי יכולתה. מדאם פנטסטיק זו האחריות ההדדית שיש לנו להמשיך להגן על הזכות שלנו לבחור בכל רגע ובכל דקה, זה האחריות שלנו לאפשר לנשים לצמוח ולגדול, לעשות שינויים שישפיעו, זו האחריות שלנו לאפשר לנשים להחלץ ממעגלים שסוגרים עליהן".

הצבעוניות חוגגת

ברגע שהגעתי לבית של גילת זעירא שממוקם בפרדס חנה הירוקה כבר ידעתי שצפוי יום מרתק ומעניין. קיר צהוב, גרם מדרגות ורוד וירוק, מטבח טורקיז ומאדמיות קטנטנות
(Madam FUNtastic) שתלויות ומציצות בחיוך מרומז מכל עבר. כשהתיישבנו ליד השולחן עמוס המחולים, הטושים, הלקים הצבעוניים ופיסות המתכת הקטנות כבר הייתי ממש סקרנית. גם האצבעות כבר נעו מעצמן, אוחזות, מודדות, מלטפות את כל ה"ממתקים" שהוצבו על השולחן.

הבית הצבעוני של גילת המעצבת

גילת הסבירה לנו איך ליצור לעצמנו יצירות משובבות נפש, אבל לפני כן ציינה שהגיעה למאדם החמודה כמעט במקרה, ובגלל תפיסת עולמה כפמיניסטית גאה שרוצה להפוך את העולם למקום טוב יותר. "מדאם פנטסטיק, מזמינה את הנשים לחלום, כי מקסימום, במקרה הכי גרוע, חלומן גם יתגשם". הרבה מונח על כתפיה המעוגלות של המאדם, אבל גלית מצליחה לשכנע, זה אפשרי.

בכל אחת מסתתרת אומנית

הסתכלתי סביבי, היינו חבורת נשים מכל הגילאים שבאו לחלום, ליצור ולהגשים. היו שם אמא ובת שקיבלה את הסדנא כמתנת יום הולדת, חברות בפנסיה שבאו להכין לעצמן קישוט לקיר או לספרייה, בחורה צעירה שיצרה את דמותה ודמותו של בן זוגה. אני הגעתי כדי להעניק לעצמי כמה שעות של חזרה לילדות, ליצירה פשוטה ומשמחת. כשהייתי ילדה קטנה יצרתי ללא הרף. הכנתי תכשיטים, תפרתי תיק, קלמר וארנק, ציירתי, פיסלתי, ידי היתה בכל… אני מתגעגעת לזה. הסדנה של גילת החזירה אותי לשם בתוך רגע. שולחן עמוס מכחולים, לקים צבעוניים, דבק וחלקי מתכת קטנים ליצירה של המאדם. מה עוד אפשר לבקש? צבעוניות קסומה ומלאת אפשרויות.

כל אחת בחרה מה תרצה ליצור, מאדם פנטסטיק קטנה או גדולה? על צלחת, מסגרת או שרשרת. היו גם שיצרו חמסה או ענף לתלייה על הקיר.
אני הלכתי עם הקלאסיקה של גילת. מאדם פנטסטיק קטנה עם ראש אפרו מלא בפרחים, עלים ושטויות אחרות. מה שבראש שלי!
אז צבעתי מפרשית קטנה, ועליסה בארץ הפלאות, לבבות, דובדבנים, מספריים, איילים, פרחים ועלים ואת כולם הדבקתי על ראשה של המאדם.
למאדם שלי יש הרבה דברים טובים בראש, והרבה חלומות, וכולם נוטפי צבע – ואני מזדהה איתה.

ארבע השעות של הסדנה עברו כהרף עין. נשים ונערות שעסוקות ביצירה כייפית. כל אחת מתרכזת בשלה ומחמיאה לאחרת. גילת עברה בין הנשים ועזרה לאחת בטכניקת הדבקה ולאחרת נתנה שיעור בביטחון עצמי ועודדה אותה לבחור לבד, בלי להתייעץ ובלי לפקפק בעצמה. לאחת ציירה פה מחייך ולאחרת עזרה לבחור שילוב צבעים ותסרוקת שתתאים לאופי שלה. גם שרון, העובדת שלה עברה כמו פיה בין השולחנות ופיזרה נצנצים. ליטרלי.

חשבתי לעצמי, שזו זכות גדולה בשביל גילת לעסוק במקצוע יצירתי ושמח כל כך, וגם להעביר את כל הטוב הזה לאחרות. אפילו בלי האג'נדה לעולם יפה יותר שממנה נוצרה המאדם, יש פה כל כך הרבה טוב. באופן אישי אני חושבת שאם כל איש ואישה יקדישו לעצמם כמה שעות של חדווה יצירתית – כבר יהיה פה עולם טוב יותר. עולם של שפע, דמיון, חיוך ואהבה. עולם מלא באפשרויות, כמו אז כשהיינו ילדות.

אם בא לכן ליצור דמות משלכן, ובא לכן, ברור שכן, המחיר ההתחלתי לסדנה הוא 300 שקלים. באתר של גילת יש עוד פרטים.

שיר לסיום, איטס פנטסטיק!


נעים להכיר!
עדי ארצי שלו, עיתונאית, בלוגרית וסופרת.
אוהבת לצאת להרפתקאות, נהנת לכתוב, וממש כאן משלבת בין השניים. נראה לי שסך הכל החיים יפים אם יש זמן להבחין בזה. פה אנסה בכל יום מחדש. נשואה לתום המקסים ואמא לאילה הנפלאה.

Chick List למייל שלך!
אדם הלך לאיבוד ועדי ארצי שלו
רוצים לקרוא את "אדם הלך לאיבוד"?
מוצרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד מאמרים שיעניינו אותך...

Scroll to Top

 

רוצה עוד?

טיולים שווים בנתניה והסביבה, ימי כיף, סדנאות יצירה וכתיבה ועוד הפתעות.