סוניה, אשתו של?

מחזמר חדש עלה בתיאטרון חיפה. סוניה. עם מוזיקה מקורית, צוות שחקנים מעולה
וחומר די נפיץ – סוניה היא פינוק מעורר מחשבה

ההפתעה מתחילה כבר ברגע שבו מתיישבים. על הבמה מדרגות רחבות, מקום לנגנים של תזמורת המהפכה שתופסת חלק חשוב בהצגה. ואנחנו כבר מבינים, זו הולכת להיות חוויה אחרת, והמוזיקה עומדת לפרוט על כל הימים בגוף.  

ההצגה עוקבת אחרי סוניה, ממתי שהיתה צעירה אידאליסטית מהקיבוץ, שם הכירה את שמעון פרס ועד למותה.
סוניה מוצגת על ידי שתי שחקניות נפלאות, בצעירותה, זו ספיר בואמוול הכובשת. ובבגרותה, מיקי קם האחת והיחידה. לשתיהן קולות נפלאים שגם משתלבים זה בזה, הן נושאות אותנו בבטחה בכל שבילי חייה של סוניה, מהרגע שהיא ושמעון התחתנו, דרך המעבר לניו יורק לשליחות, ומשם, ולמרות שהבטיח שיחזרו לקיבוץ – לתל אביב, לקריירה לצידו של אחד הפוליקאים הכי ידועים וזכורים בתולדות ישראל, לטוב ולפחות טוב (או אולי נגיד, מעורר מחלוקת?!)

את שמעון פרס מגלם זוהר בדש ומצליח להציג את דמותו המורכבת. אנחנו מאמינים לו תמיד, כשהוא מאהב עדין שכותב שירי אהבה ומקריא אותם בתבן, כשהוא מתרגש מהשליחות לארה"ב, כשהוא רץ לפוליטיקה, כשהוא אומר שיעשה הכל למען המדינה… כשהוא מפסיד שוב ושוב. רגע של בימוי מיוחד הוא כשהמוזיקה מנגנת לשמעון שיר על היותו לוזר, והוא בבגדי ליצן מספר על מפלתו ומצליח לכבוש את הקהל. מבחינתו כל כישלון הוא פסיק, אבל מבחינת סוניה, זה לא המצב, כפי שהיא אומרת לו –"שמעון, לפעמים פסיק הוא נקודה".

 

מאוד נהניתי מהמחזה. המוזיקה הנהדרת עטפה אותי, העלילה זרמה, הדמויות שובות הלב גרמו לי להיות ישובה על קצה הכיסא כדי לראות מה הסוף… למרות שכולנו כבר מכירים אותו.
לקראת סוף ההצגה אני ושני החברים שישבו משני צידי הזלנו דמעות תנין. התרגשנו כל כך.

סוניה. תיאטרון חיפה
סוניה. תיאטרון חיפה

 בסיפור העלילה הרבה נקודות שהזכירו את התקופה שלנו, והפכו את ההצגה לרלוונטית מתמיד.
ולהבדיל, אהבתי את הענווה של נבחרי העם כפי שהודגשה, למשל בבישוליה של סוניה, היא יודעת מה להכין לבעלה בכל דרמה או מצב רוח, והוא? צריך לשטוף את הכלים של ארוחת יום השישי… כמה רחוקים החיים הנהנתיים של נבחרי הציבור שלנו היום, מאלה הצנועים של פעם.

הסיפור מתאר באומץ את הקשיים שחוותה לצידו של שמעון, איך זנח אותה ואת זוגיותם לטובת הרעיון,
לטובת המדינה… אפילו את היומולדת של הבת שכח פעם.

דמותה של סוניה מובאת אלינו כאישה צנועה, אוהבת ארץ, ציונית, בעלת אידאלים,
אבל בעיקר, לדעתי, כאישתו של.
כפמינסטית ידועה לשימצה, שלמדה באוני' העברית תואר במדעי החברה, אני חושבת שלא כדאי לפסוח על הנקודה הזו. בגלל ששמה של ההצגה הוא "סוניה" חשבתי שיגלו לי יותר מעולמה הסודי, מחשבותיה, חברותיה… חשבתי שאכיר אותה. אבל, ההצגה מציגה אותה יותר כ"אישתו של פרס". כן, זו שהייתה בעלת חשיבות רבה בחייו, אבל עדיין, היא שם בגללו.

ואולי קשה להכניס להצגה אחת את כל עלייתו ומפלתו של פרס, את רצח רבין, את שנות תחילת היישוב, והפוליטיקה של ארץ ישראל, ויש לציין שהם עשו שאת טוב, טוב מאוד. אבל סוניה, לא קיבלה את המקום החשוב שציפיתי שתקבל.

אולי זה קשור שהיוצרים כולם גברים, שעדיין כותבים על נשים מנקודת המבט שלהם, ואולי בחירה אומנותית.
את שחר שמאי כותב המחזה, פגשתי לאחר ההצגה, ישבנו ושוחחנו, הוא סיפר על הרצון שלו להציג את האירועים כפי שהיו, ובלי מחשבה על מה יגידו במשפחה או במוזיאונים למורשת פרס – זה אמיץ וראוי להערכה והודגש היטב במחזה השנון והקולח. גיא פרטי אחראי על מוזיקה משובחת, ועידו רוזנברג ביים בכישרון, (אהבתי את השימוש הכפול בעצי הברוש שהגיעו במערכה הראשונה בעת הקמת הקיבוץ ונשתלו בהדר ויופי, והפכו לשביל ברושים של בית העלמין במערכה של הסוף).

בקיצור, זהו מחזמר מעולה.
הנושא שנבחר מעניין ומקורי, הדרך בה סופר נאמנה למציאות ולא מתנצלת,
ואת הכול עוטפת מוזיקה שגורמת לנו לרקוד בכיסא.
כפי שאמרתי למי שישבו לידי, אני מתחילה לחשוב שזה לא מקרה, כל הפקה של תיאטרון חיפה מהשנים האחרונות מיוחדת בעייני, מביאה משהו אחר, מקורי, וכיפי! 


נעים להכיר!
עדי ארצי שלו, עיתונאית, בלוגרית וסופרת.
אוהבת לצאת להרפתקאות, נהנת לכתוב, וממש כאן משלבת בין השניים. נראה לי שסך הכל החיים יפים אם יש זמן להבחין בזה. פה אנסה בכל יום מחדש. נשואה לתום המקסים ואמא לאילה הנפלאה.

Chick List למייל שלך!
אדם הלך לאיבוד ועדי ארצי שלו
רוצים לקרוא את "אדם הלך לאיבוד"?
מוצרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד מאמרים שיעניינו אותך...

Scroll to Top

 

רוצה עוד?

טיולים שווים בנתניה והסביבה, ימי כיף, סדנאות יצירה וכתיבה ועוד הפתעות.